İMKÂNSIZI AŞIP ÜSTÜN BAŞARIYI KUCAKLAYAN BİZDEN BİRİ: DOÇ.DR. MEHMET İLHAN

İMKÂNSIZI AŞIP ÜSTÜN BAŞARIYI KUCAKLAYAN BİZDEN BİRİ: DOÇ.DR. MEHMET İLHAN
DOÇ.DR. MEHMET İLHAN

Bütün gençlerin hayatta başarılı olması ve istedikleri kariyer hedeflerine ulaşması elbette tek dileğimizdir. Ancak sizlere tanıtacağım isim bir anlamda imkânsızı başararak benim de mensubu olduğum Geloylu Toplumunun eğitime kapalı yapısını zekâ ve kararlılığıyla paramparça edip ülkesine ve insanlığa hizmet yolunda üstün başarılara imza atmış ve atmaya devam eden, akrabası olarak kendisiyle onur duyduğumuz Doç. Dr. Mehmet İlhan’dır.

İsterseniz değerli Hocamızın izlediği yolu adım adım sizlerle paylaşayım. Doç. Dr. Mehmet İlhan, 1980 yılında Doğubayazıt’ta dünyaya geldi. Henüz iki yaşındayken ailesi Iğdır Merkez’e bağlı Mezra köyüne taşındı. O köyü ve civar köyleri iyi bilirim. Genç çocukların önündeki imkânsızlıklar o kadar fazladır ki yaşam sizi nereye götürüyorsa siz de onunla yetinmek zorundasınız.

On çocuk sahibi olan Medet amca ileri görüşlü birisidir. Çocuklarının okuması için Iğdır merkeze taşınır.Çok geçmeden şans iki kardeşe güler: Mehmet ve Metin isimli iki kardeş 1987-1985 yıllar arasında Kağızman Yatılı İlk Öğretim Bölge Okulunda eğitimlerine başlarlar. Mehmet çalışkan ve azimlidir. Üstün başarıyla okulu bitirip bu kez Devlet Yatılı Okulları sınavına girer, Kars Alparslan Lisesini kazanır, 1995-1998 yılları arasında okulun sayısal bölümünden üstün başarıyla mezun olur.

Üniversite sınavlarında da aynı başarıyı devam ettirir, 1998 yılında İstanbul Tıp Fakültesini kazanır. Altı yıllık temel eğitimden sonra 2004 yılında Uzmanlık Sınavına girer ve ilk tercihi olan Genel Cerrahi’yi kazanır. 2004-2009 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlar. Bu arada 2 ay kadar kısa bir süreliğine Ağrı Eleşkirt Devlet Hastanesi’nde görev üstlenir. Ayrıca 2010-2012 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalışır.  2012 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Genel Cerrahi Uzmanı olarak kariyerine devam eder.

Doç. Dr. Mehmet İlhan’ın Doçentlik unvanı seremonisi

2017 yılında girdiği Doçentlik Sınavını üstün dereceyle kazanarak ilk tercihi olan Genel Cerrahi bölümünü kazanır, çok geçmeden Doçent unvanını alır. Doç. Dr. Mehmet İlhan halen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Genel Cerrahi Doçenti olarak görev yapmaya devam etmektedir. Evli olup 2 çocuk babasıdır.

En büyük dileğimiz değerli Hocamızın en kısa sürede Profesörlük unvanını alarak sadece Mezra köyündeki çocuklara değil kırsal kesimin umutsuzluk dolu yaşamında boğulmuş olan çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olmasıdır. Kendisine üstün başarılar diler, yüreğimizde ve zihnimizde bir onur abidesi olarak yaşadığını bilmesini isteriz.

Mücahit Özden Hun