HEPİMİZ DEPREMZEDEYİZ

Değerli Okuyucular,

On ilimiz art arda iki büyük depremle sarsıldı. Buna komşu Suriye’yi de eklersek iki depremin etki alanın çok büyük bir coğrafyayı kapladığını görüyoruz. İlk deprem, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat günü sabah saat 04.17’de, 7,7 büyüklüğünde; ikinci deprem de saat 13.24’te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde meydana geldi.

Artçı sarsıntıları bir kenara bırakırsak, bir anlamda birbirinden bağımsız bu iki depremin 9 saat 7 dakika arayla meydana gelmesi maalesef yıkımı hızlandırmış ve ölü sayısını artırmıştır. Kuş uçuşu aralarında 60 km mesafe olan ve her ikisi de Kahramanmaraş’ın ilçeleri Pazarcık ve Elbistan merkezli depremler Hatay’dan Malatya’ya kadar uzanan fay hattının iki kez kırılmasına neden olmuştur.

Her iki deprem merkezinin yüzeye yakınlığı, deprem süresi (sırasıyla 30 saniye ve 56 saniye) yıkım gücünü artırmış, ayrıca dondurucu kış şartları ve depremin sabaha doğru herkesi yatağında yakalaması, facianın boyutunu ciddi şekilde etkilemiştir. Kısacası, olabilecek bütün olumsuzluklar üst üste eklenmiştir.

Depremin Bilançosu:

  1. Depremden birincil derecede etkilenen bölge Bulgaristan kadardır (108.812 km kare).
  2. 13.500.000 insan depremden doğrudan etkilenmiştir.
  3. Deprem yüzeye çok yakın (7 km) oluşmuştur.
  4. 500 km uzunluğunda bir fay hattı kırılmıştır (Dünyada karada oluşan en uzun fay kırılmasıdır)
  5. Türkiye’nin ekonomik belkemiğini oluşturan ve Anadolu Kaplanları olarak bilinen bölgede 320.453 işyeri doğrudan etkilenmiştir.

Olağanüstü bir durumla karşı karşıyayız. Acımız büyüktür! Ülkemiz büyük bir acı ve şokla sarsılmaktadır. Ruhumuz, zihnimiz ve bir anlamda varoluş nedenimiz göçük altında kalmıştır. Hepimiz depremzedeyiz. Ülkemizin başı sağ olsun!

 

 99 Toplam Görüntülenme