BÜYÜK GELOYLU TOPLANTISI BARIŞLA “ŞAHLANDI”

Geloylu Aşireti, bugün Iğdır Merkezdeki Anatolia Düğün Salonunda saat 11:00’de toplanarak 10 yıldır devam eden birkaç husumete aynı anda son verdi. Büyük bir kalabalığın katılımı ile gerçekleşen toplantı, Mücahit Özden Hun’un açılış konuşmasıyla başladı. Barış Komitesi adına kürsüye gelen Mücahit Özden Hun, konuşmasına şöyle devam etti:

Kıymetli Misafirler, Değerli Büyüklerim, Sevgili Kardeşlerim;

Büyük Geloylu Toplumu Barış Toplantısına Hoş Geldiniz! (Alkışlar)

Hûn bi xêr hatin! (Alkışlar)

Konuşmama başlamadan önce Geloylu Toplumu adına iki önemli taziye dileklerimi ifade etmek isterim. Yakın zaman önce kaybettiğimiz, Geloylu Toplumunun değerli büyüğü, Iğdır’ımızın kanaat önderlerinden Merhum Hacı İbrahim Göleli’yi rahmetle anıyoruz. Aynı şekilde, Iğdır’ımızın kanaat önderlerinden, Fikret Turak Bey’in abisi Merhum Şenol Turak’ı da rahmetle anıyoruz. Göleli ve Turak Ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Anatolia Düğün Salonu çalışanlarına ve hizmet veren personele de Geloylu Toplumu adına şimdiden teşekkür ediyorum.

Değerli Kardeşlerim:

Geloylu Toplumu, son bir yılda cesur adımlar atarak barış yolculuğuna tüm kararlılığıyla devam ediyor. Bugün, üçüncü büyük barışımızı için toplanmış bulunuyoruz. Bu salon, Geloylu Toplumu için BARIŞ EVİ olarak bilinecektir. Bize bugünleri gösteren Rabbime binlerce kez şükürler olsun!

Barış güzeldir, barış kutsaldır. Bu barışın gerçekleşmesinde herkesin emeği geçmiştir. Geloylu Toplumu, kendi barışını kendisi gerçekleştirmiştir. Bu başarısından dolayı Geloylu Toplumunu hep birlikte alkışlayalım. (Alkışlar)

Değerli Kardeşlerim;

Kendi kendime edindiğim ve inandığım bir prensip var: “Barışı bir saniye bile geciktirmek günahtır.”  

Barış törenine başlamadan önce, vefat eden gelmiş geçmiş tüm Geloylu Toplumu mensuplarının aziz ruhları anısına Hoca Ahmet Karaçöl’ü Kur’an okuması için mikrofona davet ediyorum. Ruhları şad olsun!”

Kur’an okunmasından sonra Mücahit Özden Hun konuşmasına devam etti:

“Teşekkür ederim Sayın Hocam!      

Değerli Kardeşlerim;

Barış merasimi için sahneye önce Akpınar Ailesi mensuplarını davet ediyorum. Şimdi de İldiz, Çakmaz ve Yanmaz Ailesi mensuplarını davet ediyorum. Barışımız hayırlı olsun!  Teşekkür ederim!”

Husumetli aileler geleneklere uygun şekilde sahnede uzun sıralar oluşturup sırayla el sıkışarak barış dileklerini ilan ettiler. Duygusal anların yaşandığı, özellikle yaşlıların gözyaşlarına engel olamadığı barış töreni ve el sıkışmaları dakikalarca sürdü.

Geloylu Toplumu ileri geleni Hacı Reşit İldiz, kürsüye gelerek özel bir konuşma yaptı:

“Ey Geloylu Halkı! Hepinize teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz daha önce Ahmed Şemo, aşiretimize liderlik yaptı. Ahmed Şemo’nun vefatından sonra liderliği oğlu Mecit Hun devam ettirdi. Ben bir öneride bulunuyorum: Bugünden sonra Geloylu Toplumunun lideri olarak Mücahit Özden Hun’u tanıyalım. Kabul edenler?”

Bu soru üzerine katılımcılar el kaldırıp oy birliğiyle öneriyi alkışlar eşliğinde onayladılar. Mücahit Özden Hun, kapanış konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“Değerli Kardeşlerim;

Geloylu Toplumu için artık yeni bir hedef koyma zamanı gelmiştir. Bu hedef ekonomik anlamda zenginleşmektir. Tek tek değil, el ele vererek zenginleşeceğiz. Büyük işletmeler kurmak için harekete geçeceğiz. Önemli projelerimiz var. Bunları yakında hep birlikte ele alacağız. Allah’a şükürler olsun, Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış olan Geloylu mensupları artık büyük fabrikalar, mandıralar, işletmeler kuracak güce gelmiştir. Birlikte hareket edip, birlikte zenginleşeceğiz.

Geloylu Toplumunun belini büken hep siyaset belası olmuştur. Geloylu Toplumu siyasetten hiçbir zaman hayır görmedi. 1950 yılından vefatına kadar, yarım yüzyıl boyunca hayatını siyasete feda eden, Mecit Hun, ne Belediye Başkanı seçildi ne de Milletvekili. Ne kendisi ne de yakınları zenginlikle tanışmadı. Mecit Hun, bütün sermayesini siyaset yoluna harcadı, siyasetin hizmetçisi oldu. Hayatını feda ettiği CHP, 1978’de iktidar iken, bırakınız Mecit Hun’un bu fırsattan yararlanarak zengin olması, kendi oğlu bir komployla Erzurum Cezaevine, eşi Naciye Hun da Iğdır Cezaevine tıkıldı. Mecit Hun’un vefatını izleyen yıllarda da Geloylu Toplumu hep siyasetin ve partilerin hizmetinde oldu. Bugünden sonra bu tersine dönecektir: Geloylu Toplumu siyasetin hizmetinde değil, tam tersine ‘siyaset’ Geloylu Toplumunun hizmetinde olacaktır. Barışımız hayırlı olsun! Hepinize teşekkür ediyorum!” (Alkışlar)

Toplantı yemekle sona erdi.